TOP 5 жахів Рунета
Небезпеки в Мережі підстерігають буквально з перших кроків. Згідно з даними, отриманими з допомогою хмарної системи моніторингу загроз Kaspersky Security Network, більше половини користувачів в Росії (59%) хоча б раз в цьому році піддавалися загрозу зараження при відвідуванні веб-сайтів.
Але навіть якщо попадання на небезпечну сторінку вдалося уникнути, росіянам все одно доводиться тримати вухо гостро при серфінгу в кіберпросторі, де шахраї активно використовують всілякі хитрощі для заманювання довірливих співвітчизників у свої мережі. Так, в Інтернеті можна зустріти пропозиції, наприклад, скористатися безкоштовним антивірусом для "лікування" комп'ютера, скачати клієнтські бази компаній, дізнатися, хто переглядав персональну у "ВКонтакте". Для цього потрібно лише відправити SMS-повідомлення на короткий номер. Насправді ж все виявляється обманом, і з мобільного рахунку жертви списуються грошові кошти. За останній рік більше 11 млн користувачів піддалися подібного роду атак.
Багато неприємностей доставляють росіянам і так звані програми-блокери, що одержали найбільше поширення саме в Рунеті. Такі ушкодження паралізують роботу комп'ютера і виводять на екран монітора повідомлення з вимогою відправити за розблокування платне SMS-повідомлення на вказаний номер або покласти на нього певну суму грошей. Але навіть у цьому випадку ймовірність того, що зловмисники надішлють код азблокировки, вкрай мала. Щодня більше 6,5 тисяч унікальних користувачів користувалися послугами сайту sms.kaspersky.ru, щоб відновити працездатність свого комп'ютера. Всього ж за рік було зафіксовано понад 13 млн відвідин цього безкоштовного ресурсу "Лабораторії Касперського".
З розвитком в Росії онлайн-банкінгу експерти компанії спостерігають підвищений інтерес до цих сервісів з боку кіберзлочинців. Щодня на комп'ютерах російських користувачів захисні рішення "Лабораторії Касперського" блокують близько 4 тис. банківських троянів, націлених на крадіжку фінансових даних.
Найбільш бурхливе зростання в 2012 році показали мобільні загрози, збільшившись майже в 6 разів у порівнянні з кількістю, яке було виявлено за 7 попередніх років. Переважна більшість з них (99%) створюються під Android, що пояснюється великою популярністю пристроїв, що працюють під управлінням даної платформи. У Росії найбільше поширення в останні роки отримали SMS-троянці. На сьогоднішній день 8 з 10 мобільних зловредів, що зустрічаються на пристроях російських користувачів, відносяться саме до цього виду шкідливих програм.
"Більшість кибергуроз, характерних для Рунета, відрізняє використання зловмисниками методів соціальної інженерії. Через слабку обізнаність більшості російських користувачів про небезпеки, які можуть підстерігати їх в Мережі, багато з легкістю
вірять принадних пропозицій, які отримують в Інтернеті. Це добре видно на прикладі самих різних схем із застосуванням платних SMS-повідомлень, - коментує Сергій Новіков, керівник російського дослідницького центру "Лабораторії Касперського". - У той же час, пробіли в чинному в Росії законодавстві роблять кіберзлочинців практично невразливими перед правосуддям. На жаль, кіберзагрози постійно ускладнюються, а методи злочинців стають все більш витонченими. Саме тому ми радимо користувачам бути гранично обережними при серфінгу в Інтернеті, використовувати надійне захисне ЗА і слідувати здоровому глузду, пам'ятаючи, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці".